T e a c h e r  C r e a t e d  L e s s o n

Les Iroquoiens du Saint-Laurent

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Centre d'interpétation du site archéologique Droulers/Tsiionhiakwatha, Huntingdon, Quebec

Objectif de cette leçon
L'objectif principal de cette leçon est de partager l'importance historique et la richesse culturelle de l'occupation humaine du Haut-Saint-Laurent bien avant l'arrivée des Européens au XVIème siècle.
Déroulement des activités
Les élèves peuvent travailler individuellement ou en équipe, au choix de l'enseignant et selon la disponibilité de l'équipement informatique pour la consultation des objets d'apprentissage.

Pour débuter, vérifier par un tour de classe leur perception de :

- qui étaient les Iroquoiens
- où ils vivaient (villages et maisons-longues)
- comment était leur vie de tous les jours (subsistance, rôles des hommes et des femmes)
- quels étaient les piliers de leur alimentation (agriculture, chasse et pêche)
- de quoi étaient fabriqués les objets qu'ils utilisaient au quotidien (objets de céramique, de pierre et de matières organiques).


Écrire le nom du musée au tableau : « Site archéologique Droulers / Tsiionhiakwatha» et définir « Tsiionhiakwatha » qui veut dire « là où l'on cueille les petits fruits », le nom donné à la région par les aînés de la communauté autochtone Mohawk, l'une des six grandes nations iroquoises.
Importance of the Droulers/Tsiionhiakwatha site
The Droulers/Tsiionhiakwatha site is one of the most important Iroquoian sites in Quebec, and it is considered to have been the foremost village in the region marked by the culture of the Saint-Anicet Iroquoians. Radiocarbon dating places the occupation of the site between 1450 and 1500 of our era. During this period, the cultivated land sometimes extended for as much as two kilometres beyond the village limits.
Centre d'interpétation du site archéologique Droulers/Tsiionhiakwatha.
© 2011, Centre d'interpétation du site archéologique Droulers/Tsiionhiakwatha.
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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: An epic story
The iroquoian people
Model of the iroquoian village
The St. Lawrence Iroquoians were a semi-sedentary people, who practised a corn-based agriculture and engaged in horticulture to grow beans, squash, tobacco and sunflowers. They lived in palisaded villages that contained several longhouses.

Model by Michel Cadieux




© 2011, Centre d'interpétation du site archéologique Droulers/Tsiionhiakwatha.
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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: An epic story
Men's responsibilities
Man working on projectile points
The men were responsible for clearing the land needed to set up villages and lay out fields, but also built the longhouses, erected the palisades and made birch bark canoes, dugout canoes and snowshoes. Hunting and fishing, as well as trade and diplomatic expeditions, were almost exclusively masculine activities.

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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: An epic story
Women's responsibilities
Mealtime inside a longhouse
The women, in addition to helping to clear the land, prepared and sowed the seeds, cared for and harvested the crops, processed the corn and stored surpluses. The women also prepared meals, collected firewood, drew water, gathered wild plants and made clothing, fishnets and baskets.

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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: An epic story
Activité 1 : Les iroquoiens et leurs villages
- Qui étaient les Iroquoiens et où habitaient-ils ?
- À quelle époque est-ce que le site Droulers a été occupé ?
- Était-il présent avant l'arrivée des Européens ?
- Quelle étendue pouvait prendre un village iroquoien (comprenant les zones cultivées) ?
- Quels étaient les rôles joués par les hommes et les femmes au village ?
Choosing a good location
Iroquoian village surrounded by a palisade
In regions where Iroquoian languages were spoken, from the Great Lakes to the area around Quebec City, the St. Lawrence Iroquoians established their villages along major waterways, choosing places with sandy soil and land that could be used for fields close by. For strategic and ecological reasons, these populations wanted their villages to be in an easily defended spot with well-drained soil.

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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: A human landscape
Village life
Longhouses of an iroquoian village
The village territory, which was occupied throughout the year, included gardens and cultivated fields. Iroquoian communities recognized two ways in which land could be owned: the gardens cultivated by women for their families' sustenance were privately owned, whereas the fields were communally owned by members of the same maternal line.

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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: A human landscape
Activité 2 : Le choix des terres propices et la vie au village
- Quels types de sols étaient privilégiés par les Iroquoiens ? Pourquoi ?
- Le village était-il occupé à l'année ?
- QU'est-ce qu'on retrouvait dans l'espace villageois ?
Longhouse architecture
A longhouse's wall, seen from the inside
For the St. Lawrence Iroquoians, the basic dwelling unit was the longhouse. A rectangular building with rounded corners, it was home to several families and could be as large as 40 metres long by six metres wide, with a height of four to six metres. Longhouses could be extended at either end to accommodate more people if necessary.

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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: A human landscape
Interior layout
The interior of an Iroquoian longhouse was divided lengthwise by a central aisle with a series of hearths down the middle. Each hearth was generally used by two families. The number of hearths usually indicated the number of families living in the longhouse. A longhouse with the average five hearths could thus shelter up to ten families.
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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: A human landscape
Life inside a longhouse
Life inside a longhouse
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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Historical reconstitution
Aerial view of the Droulers / Tsiionhiakwatha site.
A total of at least 3 200 cedar posts were needed to construct the four longhouses and the palisade at the Droulers / Tsiionhiakwatha site. A special aspect of this presentation project is the participation of members of the Akwesasne Mohawk community, who have been steadily involved since the very first reconstruction efforts and have helped in particular to build the longhouses and the palisade.

Illustration by Maurice Dunberry




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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: An epic story
Activité 3 : La maisons-longue
- Quelle forme avait la maison-longue ?
- Quelles dimensions pouvait-elle avoir ?
- Est-ce qu'elle pouvait être agrandie ? Pourquoi est-ce qu'on agrandissait les maisons longues ?
- Décrivez l'aménagement intérieur d'une maison-longue et la vie à l'intérieur.

NOTE : la dernière question peut être complémentée d'un projet artistique du dessin d'un plan de l'architecture d'une maison-longue ou d'une scène d'intérieur basée sur le visionnement des vidéos.
Preparing the fields
Engraving of an iroquoian village's planning
Agricultural activities normally began in April, with the clearing of forested land to prepare it for cultivation. Following the women's directions, the men slashed brush, felled some trees with stone axes and killed off others by removing the bark. The stony soil in the area around the site meant that rocks had to be removed before crops could be sown.

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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
The Three Sisters
The Three Sisters: beans, corn and squash (from top to bottom)
When Europeans arrived in the St. Lawrence Valley, they recorded how the Amerindians grew corn with beans and squash as companion plants. Called the Three Sisters (Kionhekwa in the Iroquois language), these three plants constituted the basis of the Iroquoians' diet and provided a large part of their daily calorie needs.

Photos by Luc Bouvrette




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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Activité 4 : L'agriculture chez les Iroquoiens
- À quel temps de l'année commencaient la pratique des activités agricoles ?
- Qui en déterminait les consignes ? Les hommes ou les femmes ?
- Quelles étaient les tâches associées à ces travaux ?
- Qui étaient les Trois Soeurs ? Les dessiner.
Ceramics
Detail of a decorated vase
The use and production of pottery vessels is closely linked to changes in the lifestyles and eating habits of human populations. Pottery represents the principal marker identifying an archaeological site as St. Lawrence Iroquoian. The ceramic technology used by Iroquoian women belonged to an ancestral tradition originating in the distant past. The fruit of a long evolution, pottery production appeared in the northeast of North America over two millennia ago.

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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: Material culture
Objects made of organic material
Chisel made from a beaver incisor
Like their predecessors, the Saint-Anicet Iroquoians used organic materials such as wood, bone, tooth and antler to make various objects, including weapons, tools, gaming pieces and ornaments.

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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: Material culture
Stone objects
Circular beads
Flaked stone dominates archaeological assemblages on sites predating the first millennium of our era. The use of ground stone tools became common with the advent of the Late Woodland period, when populations began to live in villages and practise agriculture. Grinding and crushing stone gradually supplanted flaking activities.

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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: Material culture
Making a stone tool
Making a stone tool, a demonstration by Michel Cadieux
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Learning Object Collection: The St. Lawrence Iroquoians
Learning Object: Material culture
Activité 5 : Les objets du quotidien
- À quoi est associée l'apparition de la poterie ches les Iroquoiens ?
- Quelles étaient les matières organiques utilisées pour la fabrication d'instruments variés ? Quels étaient ces objets ?
- Suite au visionnement de la vidéo intitulée "Création d'un outil de pierre", décrivez en les étapes successives.

Learning Objectives

- Découvrir la vie au quotidien du peuple iroquoien
- Apprécier l'importance du site Droulers/Tsiionhiakwatha et ses découvertes archéologiques
- Apprendre sur la maison-longue, sa construction et son aménagement intérieur
- Comprendre les principes de base de l'agriculture des Iroquoiens du Saint-Laurent
- Apprécier la culture matérielle de ces populations
- Apprendre sur la confection d'un outil en pierre